Vysoké nad Jizerou: Dokonalé výhledy, zámek i sjezdovky ideální pro rodiny

Kousek od náměstí ve Vysokém nad Jizerou stojí "zámek" s velmi zajímavou historii. Od začátku roku 2022 se tu lze zase ubytovat, takže jsme si nemohli nechat ujít příležitost nahlédnout dovnitř. Pojďte zámek i jeho okolí prozkoumat s námi. 

Vypadá jako zámek, ale není to úplně zámek. Budova byla postavena v letech 1927–1931 jako letní sídlo rodiny Karla Kramáře, významného politika a prvorepublikového ministra vlády, který se ve Vysokém nad Jizerou narodil. Prostě taková větší chalupa na víkendy :)

Jezdily sem za ním významné osobnosti, včetně prezidenta T. G. Masaryka. Za druhé světové války Kramářovu vilu zabrali nacisté a zřídili tu výcvikové středisko pro SS. Fotky z tohoto období jsou vidět třeba v místním muzeu kousek od náměstí.Později se z vily stalo jedno z rekreačních středisek ROH, tohle období bohužel výrazně změnilo interiér budovy. A třeba koupelny pochází právě z ROH období, takže retro zážitek :)

Ale pokoj byl čistý a teplý, povlečení i ručníky voňavé. V koupelně hodně trvalo opravdu dlouho než začala téci teplá voda, ale nakonec jsme se vždy dočkali. Není to ubytování pro náročné, ale všechny nedostatky nám kompenzovala opravdu perfektní poloha hotelu (pár kroků na sjezdovku i na náměstí) a dokonalé výhledy do okolí. 

V jídelně naopak z mnoha detailů cítíte původní luxusní reprezentativní sídlo. V ubytování máte zahrnutou snídani. První ráno na nás čekal bufetový stůl, protože v hotelu bylo více hostů. Druhý den byla snídaně kontinentální, kdy jsme na stolech našli čerstvé rohlíky, šunku, sýr, zeleninu, máslíčka, marmelády a pomerančový džus. Po příchodu nám čerstvě připravili míchaná vajíčka a párky. 

Doporučujeme místo u okna, protože ten ranní výhled z jídelny a její terasy......prostě nádhera....

S jídelnou sousedí dětská herna. Oddělují ji jen shrnovací dveře, takže zatímco děti po jídle míří hned za hračkami, rodiče si mohou užít dlouhou a klidnou snídani. 

Do skiareálu Šachty dojdete od hotelu zhruba za 4 minuty. A protože ulice, která vede od Kramářovy vily ke sjezdovce je bez aut a zasněžená, lyže můžete nasadit hned u brány. Skiareál je pro rodiny s dětmi ideální - nenáročné sjezdovky, několik dětských zón pro výuku, lyžařská škola i půjčovna. Na skipasy máte při ubytování v Kramářově vile slevu. 

Vysoké nad Jizerou je městem výhledů. Vydejte se na některý z 12 značených okruhů. Všechny začínají na Nám. Dr. Kramáře a město vydalo krásně zpracovaný letáček s popisem a mapkami všech tras. Vyzvednout si ho můžete v infocentru, nebo si ho lze stáhnout

Místo klasických turistických značek vás povedou medvědí tlapky. 

U každé trasy uvádí i vhodnost pro kočárky a na Vysokém nad Jizerou je skvělé, že i když jste na horách, většina tras je po rovině nebo jen s mírným převýšením. Takže vhodné i pro malé chodce či prarodiče, kterým už kopce dělají potíže. 

Na vycházkových trasách vás čekají i informační tabule, které pomohou s orientací, kam se vlastně díváte.

Z procházky jsme se vraceli až za stmívání, naštěstí úseky bez osvětlení jsme zvládli projít včas.

U sjezdovky Větrov jsme využili i večer otevřeného Bufetu U Zdeničky s překvapivě širokým výběrem jídel. Cestu mezi sjezdovkou Větrov a hotelem Kramářova vila už lemuje veřejné osvětlení, takže ani procházky tmou nejsou problém. 

Na náměstí, kde začínají vycházkové okruhy, najdete také oblíbenou Cukrárnu U Bachtíků, můžete tak výlet zakončit sladkou odměnou. Kousek od náměstí nám bylo doporučeno také Krakonošovo pekařství, ale bohužel v sobotu při naší návštěvě už měli vyprodáno a v neděli zavřeno... tak to vyzkoušíme až příště. 

Hotel Kramářova vila zatím plánuje provoz jen na zimní sezónu 2022. Pokud vás tedy láká prozkoumat tohle místo, kde doslova kráčely dějiny 20. století, máte teď jedinečnou příležitost. Zatím mají volné pokoje i na jarní prázdniny.

 


Naplánujte si pobyt v hotelu Kramářova vila