Místo, kde je dětem dovoleno skoro vše: VIDA! Science centrum Brno

Do VIDA! Science centra jsme vyrazily předposlední den roku 2021. A bylo to skvělé rozhodnutí, protože jsme měly centrum skoro jen pro sebe. Pravdou je, že jsme sem dorazily s 3,5 letou dcerkou a babičkou už kolem 10. hodiny dopoledne, navíc ve všední den.

Kolem 14. hodiny se sice centrum začalo pomalu plnit, ale i tak jsme se nikde nemačkaly a mohly si vše bez dlouhého čekání vyzkoušet. Sečteno, podtrženo, strávily jsme zde skvělých 5 hodin zábavy.

Velice příjemná paní v pokladně nás nasměrovala do sekce pro děti od 2 do 10 let, která se nachází hned za turnikety vlevo. Ještě předtím jsme si odložily zdarma kabáty v šatně a vyrazily na průzkum. Jako první jsme vypustily horkovzdušný balón, zatočily se na rotující lavičce, rozpoutaly tornádo a vytvořily tropickou cyklónu.

Naší další zastávkou byl prostor pro nejmenší objevitele. Tady jsme strávily nejdelší část naší návštěvy. Jednak na dopravním hřišti se semafory a značkami a dětském staveništi, ale také na prolézačce se skluzavkou. Starší děti určitě ocení, že jde vylézt skrz prolézačku až do prvního patra VIDA! centra. Odtud mimochodem vede dlouhá skluzavka dolů. Na tu jsem ale malou dcerku raději ještě nevzala. Největším lákadlem však byl dětský vodní svět. Tam jsme promočily tričko, převlíkly se a šlo se dál.

Spoustu legrace jsme si užily při poznávání předmětu pouze hmatem. Archeologické pískoviště s jemným pískem bylo pro naše klidné děvčátko úplný ráj.

Odvahu vyzkoušet 3G letecký simulátor neměla ani jedna z nás. Podívaná to ale byla skvělá. Stejně tak jsem byla nadšená z tvořivé dílny Bastlírna. Tu si však necháme na příští návštěvu.

Poměrně dost času jsme strávily v sekci Člověk. Tady jsme objevovaly orgány v těle, vyzkoušely si první pomoc, pod rentgenem pozorovaly části těla, snažily se udržet rovnováhu na balanční plošině, změřily si srdeční tep a učily se znakovou řeč.

Jak už jsem zmínila, ve VIDA! centru jsme strávily "jen" pět hodin. Takže v sekci Mikrosvět jsme vyzkoušely pouze mražené stíny, ruční baterie a pohrály si s magnety. 

Velkou výhodou v centru je, že přes turnikety můžete 5x vyjít ven a zase se vrátit. My takto prošly jen jednou, kvůli jídlu. Poměrně velká jídelna VIDA! centra má i dětský koutek, ale hlavně, je ve stejné budově. Takže jsme se nemusely oblékat a jen sešly po schodech dolů. Vybírat jsme mohly z 5 jídel.

Návštěvu VIDA! centra můžu doporučit všemi deseti. Věřím, že každé dítko si tady najde to své, a vy zde společně strávíte několik úžasných hodin. My se sem určitě vrátíme za rok, rok a půl. A už teď se těšíme, že si v "muzeu, kde můžeme na všechno sahat" (jak říká moje holčička), užijeme zase spoustu zábavy.