Dolní Morava a okolí: Ráj pro rodinnou dovolenou

Hledáte místo pro rodinnou dovolenou, kde najdete plno aktivit pro každé roční období i počasí? Dolní Morava je perfektní volbou. Co tady a v blízkém okolí s dětmi podniknout? Inspirujte se 10 tipy od Katky z blogu Brněnská máma. Správný výběr ubytování je základem ke spokojené dovolené - vybírejte z našich tipů na ubytování přímo na Dolní Moravě nebo v Jeseníkách

1) Mamutíkův vodní park

Pro děti od jednoho roku do zhruba dvanácti let bude jistě nejatraktivnější Mamutíkův vodní park. Krásnější a zábavnější místo pro děti jsem doposud v Česku neviděla a že jsme toho už dost procestovali. V parku čeká děti řádění s vodou, mnoho různých mlýnků, korýtek, vodních nádrží, brouzdališť a prvků, které mohou samy ovládat.

Dosyta se vyřádí také na suchu. K prolézání je tu řada domečků, sítí, lanových prolézaček, podívat se můžete také do obřího mraveniště či zapeklitého bludiště.

Dominantou parku je pak obří mamut, do kterého děti mohou vlézt podobně jako do trójského koně a poté se sklouznout dolů po obří skluzavce. V parku nechybí hřiště pro nejmenší, občerstvení, ani atrakce, které si s chutí může vyzkoušet každý dospělý s dětskou duší v těle. Na návštěvu Mamutíkova světa si vyhraďte minimálně čtyři hodiny, ale klidně i celý den.

 

2) Stezka v oblacích

Další úžasná atrakce pro rodiny s dětmi v resortu Dolní Morava. Dostanete se k ní pěšky, ale já určitě doporučuji šetřit nohy a využít lanovku. Bez problémů vám vyvezou i kočárek. Stezka samotná je tvořena dřevěnými chodníčky, je celá bezbariérová a postupně vás dovede až do výšky 55 metrů.

Délka chodníčků tam a zpět je skoro 1,5 km, takže se i pěkně projdete. Kdo by si chtěl cestu dolů zkrátit, může využít 100 m tobogán, který zvládá přesun z vrcholu dolů za pár sekund. Ze stezky jsou obvykle krásné výhledy, my si ji užili v doslovném slova smyslu v oblacích. Všude bylo bílo, ale za mě snad o to krásněji a tajemněji.

Na vrcholu stezky vás čeká její hlavní atrakce, obří síťové oko, které vám umožní přímý pohled pod sebe. Nic pro lidi se strachem z výšek, děti však byly nadšené.

 

3) Mamutí horská dráha

Jízda na tříkilometrové bobové dráze, která je nejdelší v Česku a druhá nejdelší v Evropě je skutečně neopakovatelným zážitkem. Manžel musel jít dokonce dvakrát, protože ani jedno dítko se nechtělo o jízdu nechat ochudit. Dráha je v doprovodu dospělého přístupná i dětem od tří let a připravte se na pořádný fičák, můžete jet až rychlostí 50 km v hodině.

 

4) Další atrakce resortu Dolní Morava

Když už budete na Dolní Moravě, můžete s dětmi navštívit také Pískový svět, Dětský park Amálka s tubingovými dráhami, můžete si půjčit šlapací káry, koloběžky či vyzkoušet mnoho adrenalinových atrakcí. Rodinám s malými dětmi určitě doporučuji zakoupit vstupenku Mamutíkův Family Ticket, který zahrnuje lanovku tam i zpět, Stezku v oblacích a všechny Mamutíkovy zážitkové parky. Vstupenku koupíte pouze online a ušetříte díky ní až 40 %.

 

5) Dětské naučné stezky v Bludově

Soustava dětských naučných stezek v lázeňské obci Bludov se skládá z pěti naučných, tematicky zaměřených stezek plných interaktivních zastavení. My si prošli Zvířecí stezku vedoucí až k velmi příjemné restauraci Bludoveček.

V restauraci nejen dobře vaří, ale je tu i krásné hřiště pro děti a nechybí ani zvířátka. Podívat se můžete třeba na prasata, kozy, koně či drůbež. Naučná stezka se dá krásně projet i s kočárkem či odrážedly.

 

6) Pradědovo dětské muzeum

V Bludově určitě navštivte také Pradědovo dětské muzeum. Obvykle nemám návštěvy muzea s malými dětmi moc ráda, protože na exponáty se nesmí sahat a uhlídat zvídavé děti, je často dost oříšek. Tady se však sahat může, nebo spíš doslova musí. Muzeum je opravdu nádherné, v jeho podkrovní části čeká na děti jesenická vesnička, kde si mohou zahrát na doktora, kuchaře, hokynáře, ježibabu… a mnoho dalších postav.

Zábavnou formou se seznámí také s historií a významnými osobnosti místního kraje.

Na zahradě muzea pak čeká nádherná vodní zábava, soustava korýtek lákajících k pokusům s vodou, je tu také skluzavka, dětská lanovka, podzemní tunel, hřiště, pískoviště…zábava pro všechny malé objevitele. V muzeu funguje také originální kuchyně s občerstvením, kde si můžete z nabídky místních dobrůtek vzít cokoli, na co máte chuť, a peníze jednoduše vhodit do prasátka.

 

7) Výšlap na horskou chatu Návrší

Velmi příjemný horský výstup, ideální pro malé nožičky, vás nemine při cestě z vesničky Stříbrnice na chatu Návrší. Jít můžete jako my s nosítkem lesní cestou po žluté značce, nebo zvolit s kočárkem cestu po asfaltce. Na vrcholu budete odměněni dobrým jídlem a pitím. Vaří tu přímo pan majitel, má v nabídce jen pár jídel, my ochutnali všechny a byla to opravdová bašta, jako od maminky. Na plné čáře vyhrály luxusní borůvkové knedlíky sypané mákem, výborný byl také vrabec se zelím, děti si pochutnaly na špagetách. A ten výhled - nádhera.

 

8) Lesní hřiště v Čarovném lese

Pohodová procházka s atraktivní odměnou na konci na vás čeká v Čarovném lese u Šumperka. Zaparkovat můžete u památníku sanatoria a poté se vydáte zpevněnou cestou městským lesem směrem k novému hřišti. Cestou potkáte řadu dřevěných pohádkových soch, v cíli si užijete na novém lesním dřevěném hřišti. Děti zažijí dobrodružství při hře na loupežníky v jejich domečku a ve věži. Rovnováhu pocvičí na lanových průlezkách či v obřím mraveništi. Cesta k hřišti je zhruba na 15 minut.

Na oběd pak doporučuji popojet k restauraci Benátky v Šumperku. Nachází se u stejnojmenného rybníka, velmi dobře tu vaří a na dosah restaurace máte další krásné hřiště.

 

9) Hra POKLAD v zámecké zahradě

Nápaditá hra připravená rodinou tří dětí vás nadchne v krásném zámeckém parku v Loučné. Plánek a instrukce ke hře si jednoduše vezmete ve schránce u hlavního vchodu do zámeckého parku, cenu 100 Kč za dítě pak vhodíte do připravené kasičky. Vše se dá zaplatit a stáhnout také online na webu

Hra nám zabrala zhruba hodinu příjemného putování po zákoutích nádherně udržovaného parku, děti hledaly zvířecí pomocníky a snažily se zachránit princeznu z moci zlého netvora.

V cíli na ně čekala truhla, z níž si mohly dle vlastního výběru vzít jednu pěknou odměnu.

 

10) Dětské hřiště Kociánov Loučná nad Desnou

Jedno z nejkrásnějších volně přístupných hřišť, co jsme měli možnost navštívit, na děti čeká v Loučné nad Desnou. Obří hrad, kde si mohou hrát na princezny a rytíře, velká pirátská loď, lanovka, vodní atrakce, houpačky, tobogán…zábava na několik hodin.

V areálu si navíc můžete zahrát minigolf nebo si zkusit zarybařit v místním rybníčku. Když čert hlídající rybník dovolí, třeba i něco chytíte a úlovek vám pak připraví v místní restauraci Rybářská bašta. Na kafíčko, zákusek a zmrzlinu pak doporučuji zajít do kavárny Tančírna, které se rovněž nachází v areálu Kociánov.

 


Přes 3000 tipů na rodinné výlety i dovolené