Prozkoumejte s dětmi Jizerské hory. Zvládnete to i s kočárkem

Výlety s malými dětmi vyžadují pečlivější přípravu trasy. A na horách to platí dvojnásob. Proto jsme byli moc rádi za vyzkoušené tipy, které nám sepsala Katka z blogu Brněnská máma. Přesvědčte se, že ani kočárek nemusí být překážkou. A objevili jsme pro vás v Jizerských horách také hotely, penziony a chalupy, kde vítají rodiny s dětmi.

Ještěd s ikonickou rozhlednou

Až na vrchol Ještědu vede pohodlná asfaltová cesta, která se dá s kočárkem krásně zvládnout (jen pozor, občas tu jezdí auta). Parkování je možné na vícero parkovištích, čím výše, tím dražší parkovné, ale zase kratší cesta k vrcholu. Za mě je ideální zaparkovat v Horním Hanychově – Na Výpřeži a pokračovat asi 3 km až k rozhledně. Občerstvit se můžete v restauraci hotelu Ještěd nebo v sezóně využít venkovního kiosku. V restauraci jsou k dispozici dětské židličky, omalovánky pro děti a přebalovací pult. Zpět se musíte vrátit stejnou cestou, nebo lze využít kabinovou lanovku.

 

ZOO Liberec a Dětský koutek v Lidových sadech

Pokud jde něco jednoznačně k sobě, tak jsou to děti a zoologické zahrady. Do té liberecké jsme vyrazili vůbec poprvé a dětem se výlet dle očekávání opravdu líbil. Liberecká ZOO je menší, ale i tak se tu dá strávit příjemný půl den. Dětem se bude mimo jiné líbit menší dřevěné hřiště, dětská kontaktní zoo, vláček a elektroautíčka

Nejvíc nás však nadchnul místní dětský koutek. Ten se nenachází přímo v areálu ZOO, ale u parkoviště (naproti vstupu). Za velmi příznivé vstupné si mohou děti užívat jízdu na elektrickém vláčku či ruském kole. Mohou krmit kozy, prolézat bludiště, blbnout na průlezkách, ve vodním brouzdališti, houpačkách, odrážedlech a spoustě dalších atrakcí. A navíc děti do tří let mají vstup zdarma!

 

Zmrzlinářství Leda

Cestou ze ZOO nebo při jakékoli jiné příležitosti se určitě nezapomeňte stavit ve Zmrzlinářství LEDA na Sokolovském náměstí v Liberci. Mají tu naprosto famózní zmrzku. Je vyrobená z čerstvých surovin, zaručeně bezlepková a ovocné sorbety jsou vhodné i pro vegany (nebo třeba pro děti s alergií na laktózu).

 

Rozhledna Černá Studnice

Krásná kamenná rozhledna Černá Studnice se nachází 7 km od Jablonce, nad vesnicí Horní Černá Studnice. Vydat se k ní můžete z různých směrů, pro kočárek je asi nejvhodnější pohodová trasa vedoucí z Dolní Černé Studnice (2,2 km), případně lze vyrazit také ze Smržovky (3,6 km). U rozhledny se nachází výborná restaurace a najdete tu i další atrakce pro děti – hřiště, mini zoo a eko park. Výhled z rozhledny je opravdu parádní, po zdolání 91 schodů se Vám naskytne pohled na okolní vrcholky Jizerských hor, na Ještěd, Ralsko, Kozákov, hrad Trosky, hrad Bezděz nebo třeba i Sněžku.

 

Malá Skála

Z parkoviště pod Pantheonem Malá Skála se můžete pohodlně projít s kočárkem směrem k hostinci Boučkův statek. Cestou se lze osvěžit v řece Jizeře, pohrát si na hřišti v kempu nebo třeba nakrmit kačenky. V Boučkově statku pak určitě doporučuji zakotvit na oběd, vaří tu vynikající českou kuchyni a navštívit můžete i místní galerii. Naproti statku pak prodávají moc dobrou točenou zmrzlinu, najdete tu i malinkou kavárnu. 

Pokud by Vás zlákala návštěva Pantheonu a zříceniny hradu Vranov, a věřte, že stojí za to, musíte už kočárek nechat v autě a využít jako my nosítko. Výhledy jsou odsud nádherné a řekla bych nepopsatelné. Opravdu nádherný výlet, jen je třeba počítat s náročnějším terénem, úzkými uličkami a schody.

 

Muzeum výroby hraček Detoa

V Albrechticích v Jizerských horách najdete největší a nejstarší továrnu na dřevěné hračky v České republice. Hračky značky Detoa jsou vyráběny z kvalitního dřeva, barveny ekologickými barvami a jsou určeny převážně nejmenším dětem. V místním muzeu se můžete o výrobě hraček dozvědět něco víc, pro děti, ale i nadšené dospělé, jsou připraveny kreativní dílny, kde si můžete vyrobit svou vlastní hračku. Najdete tu také podnikovou prodejnu a kavárnu.

 


Objevte přes 3000 tipů na výlety i dovolenou s dětmi