Recenze šumavského penzionu Stará Vápenka s Ekofarmou Svinná

Nádherný penzion s ekofarmou vyzkoušela maminka Markéta s rodinou a přáteli za trochu ztížených podmínek po vyhlášení mimořádných opatření proti šíření koronaviru. Ale i tahle situace měla své výhody. Jaké a jak se jim tu líbilo?

Na Šumavu jsme se vydali v polovině října letošního roku, jen pár dní potom, co začal v celé republice platit nouzový stav. Právě v den našeho odjezdu se zavřely všechny restaurace, až na ty, které patřily k nějakému ubytovacímu zařízení. Pobyt v penzionu Stará Vápenka jsme měli zamluvený už dlouho dopředu, ale chvíli jsme zvažovali, jestli vzhledem k situaci pobyt nezrušíme. Nakonec jsme se rozhodli jet a nelitovali jsme, protože náš pobyt byl bez jediné chybičky.

Teď něco málo k penzionu Stará Vápenka, kde jsme byli poprvé a určitě ne naposledy. Stará Vápenka byla postavena v roce 1873 a jak již název napovídá, až do roku 1925 se zde pálilo vápno. V bezprostřední blízkosti se dochovaly i staré pece.

Penzion byl zrekonstruovaný v roce 2012 a ubytovat se tu můžete v šesti pokojích různé velikosti a také ve třech apartmánech, které jsou postaveny kousíček pod penzionem. Všechny apartmány mají vlastní koupelnu, kuchyňku, vnitřní i venkovní posezení, televizi.

Snídaně není zahrnuta v ceně apartmánů (u pokojů ano), je možné si ji připlatit, což určitě doporučujeme, protože snídaně jsou opravdu výborné a převážně z produktů místní Ekofarmy Svinná.

V okolí penzionu je nádherná šumavská příroda a pastviny pro zvířata z místní ekofarmy, takže děti se mohou blíže seznámit se zvířátky, která ve městě běžně nevidí. Ekofarma Svinná se pyšní certifikátem stvrzujícím splnění všech požadavků pro označování svých výrobků statutem BIO. 

Za zmínku určitě také stojí restaurace penzionu. Za normálních okolností je otevřena i pro veřejnost a vaří z čerstvých farmářských produktů, tj. z jehněčího masa, ryb, kuřat, vajec, zeleniny, medu a množství zde vypěstovaných bylinek. Použitá zelenina je v sezóně výlučně z produkce farmy, bylinky celoročně. Po celou zimu restaurace nabízí čaj z místního ovoce a bylinek slazený medem od vlastních včeliček.

Vzhledem k tomu, že všechny ostatní restaurace byly v době našeho pobytu zavřené, tak jsme v restauraci Stará Vápenka nejen snídali, ale i večeřeli a všechna jídla, která jsme ochutnali, byla naprosto vynikající.

Výhodou pro nás bylo, že spousta lidí kvůli covidové situaci svůj pobyt na Vápence na poslední chvíli zrušila, první dvě noci jsme měli prakticky celou Vápenku a okolí jen sami pro sebe.

Počasí nebylo pro výlety úplně ideální, ale protože nejsme z cukru a chtěli jsme si užít Šumavu „bez lidí“, vyráželi jsme do přírody každý den. První den jsme se vydali z Rokyty na Tříjezerní slať a z té jsme pak sešli na Modravu. Za celou cestu jsme potkali tolik lidí, že bychom je mohli na prstech spočítat, a to mělo obrovské kouzlo, protože komu se poštěstí projít si Modravu a nepotkat prakticky ani živáčka?

Další den jsme si udělali výlet v dešti podél řeky Vydry (vycházeli jsme od Čeňkovy pily). Stromy podél Vydry hrály všemi barvami a to množství kaluží po cestě byla skvělá zábavu pro naši pětiletou Kristýnku, takže ani nestačila moc fňukat, že už jí bolí nožičky. 

Třetí den jsme chtěli vidět první letošní sníh, tak jsme vyjeli na Kvildu, ze které jsme šli pěšky na Jezerní slať a cestou zpátky na Vápenku jsme se ještě zastavili na Chalupské slati, která je asi nejkrásnější slatí v České republice vůbec, takže pokud pojedete na Šumavu, neměli byste ji rozhodně vynechat.

V neděli dopoledne jsme se Starou Vápenkou rozloučili a udělali jsme si poslední malý výlet ke hradu Kašperk, kde se natáčela pohádka Anděl Páně a cestou zpátky na parkoviště jsme to vzali přes Pustý Hrádek, odkud je nádherný výhled do celého okolí i na samotný Kašperk.

Pokud bych měla náš pobyt na Šumavě zhodnotit, tak i když bych se snažila být přísná, neměl jedinou chybičku. Stará Vápenka a okolí od nás dostává plný počet bodů. Velkou roli v našem „bodování“ sehrál i velmi sympatický a ochotný personál. Kombinace krásného ubytování uprostřed šumavské přírody, skvělého jídla v místní restauraci, vyžití pro děti (pokud přeje počasí) jako je trampolína, dřevěný prolézací hrad, lanová pyramida a zvířata kolem, to všechno dělá Starou Vápenku místem, kam se prostě vydat musíte.

Nás Šumava chytla za srdce a sice jsme tam byli poprvé, ale určitě ne naposledy. Až se na Vápenku zase vypravíme, tak nás bude o jednoho víc a já se jara na Šumavě ve čtyřech už nemůžu dočkat! 


Objevte všechny naše šumavské tipy na ubytování i výlety