10 tipů na výlety a aktivity s dětmi v okolí Dvora Králové

Královéhradecký kraj má rodinám s dětmi rozhodně co nabídnout. Letní dovolenou tu ve vesničce Choustníkovo Hradiště strávila Katka z blogu Brněnská máma a podělila se s námi o zážitky i tipy na výlety. A plno tipů na hotely, penziony či chalupy pro rodiny s dětmi najdete v naší databázi ubytování

Braunův Betlém a hospitál Kuks

Braunův Betlém představuje bez nadsázky naprostý unikát a řadí se mezi špičku evropského barokního sochařství ve volném prostranství. Chcete-li se vydat na prohlídku Betléma, doporučuji zastavit na bezplatném parkovišti přímo u vstupu do lesa. Poté vás čeká zhruba kilometrová trasa, na níž můžete obdivovat krásné sochy vytesané Matyášem Braunem přímo do pískovcových skal. Cesta se dá zvládnout i s terénním kočárkem, ale počítejte s výmoly a kořeny. Máte-li malé děti jako my, doporučuji vrátit se k autu a k hospitálu Kuks popojet. Pokud děti zvládnou větší výlet, můžete se vypravit k hospitálu pěšky, trasa měří zhruba 3,5 km, ale pak Vás čeká ještě cesta zpět k autu.

Hospitál Kuks dříve sloužící jako místo odpočinku vysloužilých vojáků, je významnou barokní památkou. Areál hospitálu je proslulý monumentálním kostelem Nejsvětější Trojice, cyklem nástěnných maleb Tance smrti, alegoriemi Ctností a Neřestí a jednou z nejstarších lékáren – U Granátového jablka. Máte-li větší děti, určitě zvládnete prohlídku interiérů, nám stačila procházka kolem hospitálu, návštěva krásné zahrady s léčivými bylinkami a vycházka po stejnojmenné malebné obci. Bonusem výletu bylo dětské hřiště přímo u parkoviště a dobrá kavárna s dětským koutkem LoriCafe.

ZOO Dvůr Králové

Návštěva zoologické zahrady patří k našim klasickým výletům s dětmi, ať jedeme kamkoli. Zoologická zahrada ve Dvoře Králové nabízí rodinám s dětmi krásné zážitky a zábavu na celý den. Oproti jiným zahradám je unikátní v tom, že zde najdete pouze africká zvířata, navíc nabízí také jízdu na safari. My využili pouze klasickou prohlídku a mimo expozic se zvířaty jsme ocenili také krásné atrakce pro děti, především pak obří lanovou prolézačku přímo u vchodu.

Přehrada Les Království

Za mě nejkrásnější přehrada v České republice, která nadchne jistě děti i rodiče. Při procházce pro hrázi si budete připadat jako v pohádce, na závěr si můžete dát v místním stánku U Kolečka výborný domácí hamburger.

Adršpašské skály

Nádherný výlet! Dokonce i naše čtyřleté slečna, jindy věčně si stěžující na bolavé nožičky, ušla asi 6 km okruh. Procházka pískovcovým skalním labyrintem, jízda loďkou po jezírku, pozorování kačen v Pískovně…krásné zážitky. Pro děti je trasa zábavná hlavně díky množství schodů, zdolávání úzkých uliček, šplhání po balvanech, navíc je zde aktuálně oproti běžnému standardu mnohem méně turistů. Na závěr doporučuji odměnit se točenou zmrzlinou v místním kiosku Cukrárna Terezka. Prodává zde přímo paní majitelka, která vám ráda uvaří opravdu dobrou kávu, připraví zmrzlinový pohár, koktejl…a za kvalitou si stojí.

Babiččino údolí

Milý výlet ideální pro rodiny s dětmi, který pohodově zvládnete i s kočárkem. My zaparkovali u zámku v Ratibořicích, prohlédli si zámeckou zahradu a vydali se pěšky směrem k mlýnu, mandlovně a Starému Bělidlu. Výlet jsme zakončili u Viktorčina splavu a zpět se vrátili stejnou cestou. Pro občerstvení určitě doporučuji Posezení Na Mlejně – mají tu výborné koláče, klobásky, placky… O prázdninách pak nabízí Ratibořický zámek také dětské prohlídky s komtesou Hortensií.

Pevnost Josefov

Pro naše děti snad největší zážitek. Projděte se jen se svíčkou chodbami josefovské pevnosti, vyzkoušejte si na vlastní kůži, jak se cítili vojáci, kteří pevnost před více než dvě stě lety chránili, poslechněte si výstřely z děla, zakuste podzemní chlad, ujděte část chodby v úplné tmě. Prohlídka trvá asi hodinu a nebojte, zvládnou ji i malé, lehce neohrožené, děti. 

Kavárna Smiřice

Cestou z Pevnosti Josefov nám začalo pršet, a tak jsme se schovali v krásné kavárně Fidla v obci Smiřice. Kavárnu jsme navštívili na doporučení kamarádky, prý nic lepšího nejedla, a já jí mohou dát za pravdu. Kromě výborných dortů a kávy, si zde dáte klidně i lehčí oběd. My ochutnali mrkvovo-zázvorový krém, zapečené brambory a luxusní slaný koláč. Bonusem je příjemný dětský koutek.

Obří akvárium v Hradci Králové

Název tohoto akvária je poněkud zavádějící, shodli jsme se, že by se spíš hodil název obří domácí akvárium :-D. Ale jelikož nám jeden celý den pršelo, neměli jsme příliš na výběr, kam s dětmi vyrazit. Akvárium v Hradci se sestává v podstatě ze dvou místností, v jedné jsou kostry ryb, v druhé hlavní atrakce akvária v podobě podvodního sladkovodního tunelu, nad tunelem je pak k vidění tropický skleník. V rámci vstupného můžete ještě navštívit videoprojekci a na závěr si dát něco dobrého v Café Piraňa, kde mají i dětský koutek. My však kavárnu vynechali a raději jsme na doporučení vyrazili do restaurace Pasta Cook&Look.

Restaurace Pasta Cook&Look

Další doporučení kamarádky a opět velká spokojenost. Restaurace Pasta Cook&Look se nachází přímo v centru Hradce Králové na náměstí a nabízí výborné domácí těstoviny, včetně dětských jídel, které si sami dle libosti poskládáte z výběru. Velkou výhodou restaurace je samostatná dětská část v zadní části s prostorným dětským koutkem, dětskými židličkami, místností na přebalování i dětským záchodem. 

Labyrint divadla Drak

Naše poslední „schovka“ před deštěm. Labyrint Divadla Drak je unikátním moderním objektem, kde na vás mimo stálé expozice loutek čeká interaktivní laboratoř, v níž si děti vyzkouší různé divadelní profese, mohou si zahrát loutkové divadlo, zkusit si práci zvukaře, osvětlovače. Našim dětem se nejvíc líbila hra o Červené Karkulce v podání rodičů. Prohlídka je zhruba na hodinu a vstupné je velmi příznivé.


Objevte přes 1500 tipů na zábavu s dětmi po celém Česku