Jak naučit dítě lyžovat? Užijte si společné chvíle na svahu

Chystáte se letos své dítě naučit lyžovat, nebo váš malý lyžař potřebuje vypilovat techniku či dodat odvahu? Máme pro vás pár tipů do lyžařských začátků. A už brzy si budete užívat společných chvil na svahu v Česku nebo třeba v Alpách.

Správná velikost lyží je základ

Jak dlouhé by měly být dětské lyže? Platí pravidlo, že malý lyžař by měl mít lyže o 10 až 20 cm kratší, než sám měří. To znamená, že by dítěti měly sahat zhruba pod bradu. Pokud tedy například dítě měří 100 cm, nemělo by mít lyže delší než 90 cm. U nejmenších dětí, které na lyžích stojí první sezónu, se doporučují lyže dokonce o 30 cm kratší, než je jejich výška.

Děti rostou velmi rychle, takže je na zvážení, zda lyže kupovat, nebo půjčit. Pokud se na sjezdovku vydáte párkrát za rok, vyplatí se půjčovny. Půjčovné na horách bývá dražší, než když si je půjčíte už ve městě. Půjčovny lyží, snowboardů i běžek Happy Sport najdete v Praze a Hradci Králové a na jejich webu si v online konfigurátoru přímo zjistíte celkovou cenu za půjčení. A nabízí i stále oblíbenější celoroční vypůjčení lyží, které proti koupi nového vybavení vychází výhodněji.

Pokud přesto preferujete koupi vlastního lyžařského vybavení, doporučujeme prozkoumat kamenné i on-line bazary, kde často najdete dětské sportovní vybavení v perfektním stavu a za zlomek původní ceny.

Instruktor, nebo rodič?

Nejjednodušší (a většinou i nejrychlejší) cestou k lyžařskému úspěchu jsou lyžařské školičky, kde se vaše dítě formou zábavných her naučí potřebné lyžařské dovednosti. V naší databázi sjezdovek uvádíme, zda tu najdete i možnost výuky lyžování. 

Budete učit dítě přímo vy sami? Začněte nácvikem skluzu na rovině, aby si dítě zvyklo na nový pocit. Ideální je hravá forma, například dělejte "kytičky" ve sněhu (obraty o 360°) nebo tahejte dítě za hůlku. Poté přejděte na mírný kopeček, kde natrénujte rovný sjezd v pluhu. Po zvládnutí zkuste obloučky v pluhu. Řada skiareálu má dětské zóny, ideální pro první pokusy, kde je k dispozici i řada zábavných prvků pro malé lyžaře. 

Ubytujte se u sjezdovky

Dlouhým pobytem na sjezdovce můžete dítě snadno odradit. Ideální je proto bydlet blízko sjezdovky nebo přímo u ní, abyste mohli lyžování pohodlně rozdělit do několika částí, které proložíte obědem, hraním v hotelové herně pro děti nebo pohádkou na pokoji. A mít v dosahu náhradní oblečení se také rozhodně hodí. Prozkoumali jsme české hory a máme pro vás spoustu tipů na hotely, penziony i chalupy přímo u sjezdovky.

 


Více inspirace z našeho magazínu