Krušné hory s kočárkem: Vyzkoušené tipy na výlety

Katka z blogu Brněnská máma se s námi podělila o své tipy na rodinné výlety v Krušných horách. A protože má děti ve věku 2 a 4 roky můžeme vám zaručit, že tyto výlety zvládnete i s kočárky a malými turisty. A při hledání ubytování vám pomůže naše databáze hotelů,  penzionů i chalup

 

Přísečnická železnice – nezapomenutelná jízda parním vláčkem

Za naším prvním výletem jsme se vypravili do sousedního Německa. Přijeli jsme do městečka Jochstadt, zdarma zaparkovali u nádraží a koupili si jízdenku na druhou zastávku Loreleifelsen. Cesta vlakem nám trvala asi jen 5 minut, ale i tak byl zážitek krásný. Pokud se chcete projet déle, pokračujte až na konečnou do města Steinbach, celá cesta trvá asi 45 min, vlak následně jede po cca 20 minutové přestávce zpět.

My si užili krásnou procházku s kočárkem podél úzkokolejné trati, pokochali jsme se výhledy, viděli jsme koně, pasoucí se krávy… Pokud budete plánovat tento výlet, ověřte si v jízdním řádu, kdy vláček jezdí. Většinou je to pouze o víkendu a státních svátcích, děti do 5 let mají jízdu zdarma, jízdenky se kupují přímo ve vlaku a nelze je platit kartou. Nás vyšly dvě zastávky pro dva dospělé na 5 EUR, kočárek vlak přepraví zdarma. 

 

Perninské rašeliniště

Nově vzniklou naučnou stezku Perninské rašeliniště najdete mezi Abertamy a Perninkem. Rašeliniště je přístupné pro návštěvníky po dřevěném chodníčku, po kterém dojdete až k vyhlídkovému altánu.

Rašeliniště najdete hned vedle silnice, k dispozici je parkoviště. Prohlídka rašeliniště je maximálně na půl hodiny, my se zde zastavili cestou z oběda v tak trochu retro bistru Farmy zvířat v Abertamech. Oběd z lokálních surovin, za který zaplatíte i s pitím něco kolem stovky, a k tomu si ještě můžete nakoupit skvělé sýry a masné produkty z farmy.

 

Ježíškova cesta a Ježíškova pošta v Božím Daru

Nejlepší výlet pro děti. Ježíškova cesta nabízí dva okruhy, delší měří 12,9 km, zkrácený, který jsme si vybrali my, pak 5,6 km. Na její trase plní děti zábavné úkoly, které zapisují do notýsku zakoupeného v Infocentru Boží Dar. Po odevzdání notýsku dostanou děti drobné dárky. Na trase čekají na děti mimo úkolů také rozmanité pohádkové postavičky a krásná hřiště. 

V infocentru sídlí také Ježíškova pošta, odkud lze poslat speciální vánoční pozdrav nebo do schránky vhodit seznam vánočních přání. Pro oběd s dětmi doporučuji restauraci penzionu Daniela. Jídlo sice bylo standardní, ale mají tu opravdu krásné dětské hřiště a velký vnitřní koutek.

 

Božídarská rašeliniště

Příjemný výlet krásnou krajinou, cca 3 km dlouhý okruh je pro děti naprosto ideální. Cesta vede převážně po dřevěných lávkách, takže bude děti určitě bavit.

 

Plešivec

Plešivec je hora jako stvořená pro děti. Autem je možné dojet až na vrchol, ale my zaparkovali asi 500 metrů pod vrcholem a prošli se po asfaltce pěšky. Nahoře děti čeká krásné hřiště, lanový park a zábavná stezka Krušnohorských pověstí, která je svou délkou naprosto ideální i pro malé chodce. Najdete zde také výbornou restauraci Na Nebi v hotelu Orion.

 

Klínovec

Nejvyšší vrchol Krušných hor nabízí zábavu hlavně pro milovníky cyklistiky, čeká je tu zábavný trail park se stezkami čtyř obtížností. Můžete si zde také půjčit koloběžku. My pojali tento výlet pohodově a vyvezli jsme se na vrchol Klínovce sedačkovou lanovkou z Jáchymova. Cesta lanovkou na vrchol trvá asi 15 minut, takže si jízdu určitě vychutnáte. Nahoře vás čeká také kamenná rozhledna.

 

Kadaň a nábřeží Maxipsa Fíka

Kadaň je opravdu krásné město. Projděte se po historickém náměstí, protáhněte se nejužší uličkou v republice, kudy dříve chodil kat na popraviště, prohlédnete si městské hradby, prozkoumejte stezky podél řeky Ohře a užijete si s dětmi nábřeží Maxipsa Fíka, které je perfektní i pro nenáročný cyklovýlet. V Kadani jsme navštívili také moc pěkné Chytré hřiště, které děti vybízí k pokusům s vodu, pískem…prolézt si mohou také bývalý bunkr v rozsáhlých chodbách pod hřištěm.

 

Klášterec nad Ohří

V Klášterci si nenechte ujít dětskou prohlídku místního zámku spojenou s procházkou krásným parkem. Za nás však byla největším zážitkem pro děti i rodiče návštěva místní kavárny Korek. Café Korek nabízí opravdu prvotřídní kávu, limonády, dezerty a drobná jídla a k tomu navíc krásné zázemí pro děti. Najdete zde vnitřní dětský prolézačkový koutek a venku krásnou zahrádku s dětským hřištěm. Víc takových podniků!!!

 

Horská naučná stezka Hřebečná

Na naučné stezce se seznámíte s historií těžby v Krušnohoří, uvidíte bývalé doly, nádherné louky, propadliny a na závěr kamenný lom. Výlet doporučuji zakončit obědem v malém pivovaru Rýžovna, kde mají pro děti pískoviště a uvnitř alespoň pastelky, dětské hry a knihy.

 

Blatenský vrch s rozhlednou, Ledová a Vlčí jáma

Tento krátký výlet doporučuji spojit například s výletem na Božídarská rašeliniště nebo jej pojmout jako půldenní odpočinkový. Trasa na Blatenský vrch vede po zpevněné cestě, zvládnete ji krásně s kočárkem. Na vrcholu vás čeká rozhledna a stánek s občerstvením. Budete-li se chtít podívat na Ledovou a Vlčí jámu, musíte nechat kočárek zaparkovaný u rozhledny a cca 300 m k jámám sejít i s dětmi pěšky. Místní jámy jsou propadliny vzniklé hornickou činností při těžbě cínových rud. Jde o pozůstatky dolů. V Ledové jámě najdete celoročně sníh a led. 


Tipy na ubytování i výlety v Krušných horách