Vydejte se po stopách praotce Čecha na horu Říp

Pověst o praotci Čechovi zná každý malý školák. Vezměte děti na horu Říp, která je důležitým kouskem naší české historie. Horu nemůžete v rovinatém okolním terénu přehlédnout. My se na výlet vydali jednu slunnou červencovou sobotu.

Kde zaparkovat?

Zaparkovali jsme ve vesničce Rovné, kde najdete hlídané parkoviště. Poplatek za auto byl 50 Kč. Z parkoviště jsme se vydali po modré turistické značce lipovou alejí. Právě byla v plném květu, takže jsme si užívali úžasnou vůni a pozorovali neúnavně pracující včelky v korunách stromů.

Výšlap zvládnou i malé děti

Trasa je dlouhá zhruba 2 kilometry, takže ji zvládnete i s malými dětmi. Terén je ale dost kamenitý, není úplně vhodný pro kočárky, ale pár jsme jich potkali. Takže ano, jde to i s kočárkem, ale pohodovou procházku nečekejte. Trochu si zaposilujete.

Pauza na doplnění sil

2 kilometry jsou pro dospělého úplná hračka, ale naši malí výletníci chtěli každou chvíli pauzičky a taky něco dobrého. Zhruba v půlce kopce jsme proto vybalili zásoby Emco svačinek. Ořechové tyčinky byly výborné, dodaly rychlou energii a přitom nás v batohu rozhodně nijak netížily. Navíc jde doslova o lokální výrobek, firma Emco je vyrábí v Hrdlech, což je k Řípu co by kamenem dohodil. :)

Po svačině si kluci ještě chvilku hráli na horolezce, užili jsme si výhled do krajiny a vyrazili zase vzhůru do kopce.

Co najdete na vrcholu?

Na Řípu stojí jedna z nejstarších českých staveb - Rotunda sv. Jiří a sv. Vojtěcha. Můžete ji prozkoumat i uvnitř, vstup je zpoplatněný. S dětmi je to ale návštěva tak na 3 minutky, uvidíte oltář, lavice a můžete se podívat zespodu na zvon ve věži, vstup na věž nebyl přístupný.

Občerstvit se můžete v chatě z roku 1907 s filozofickým mottem na štítu "Co Mohamedu Mekka, to Čechu Říp." V nabídce byly nápoje, zmrzlina a párky v rohlíku. My ale měli chuť na pořádný oběd a proto sešli stejnou cestou k autu a popojeli do restaurace Steakgrill v Račiněvsi.

Kousek Provence pod Řípem

Po obědě jsme si zajeli do Provence. Tedy alespoň podle vůně a lánů fialových kvítků. V obci Židovice mají levandulovou farmu. Běžně není přístupná, navštívit ji můžete jen v rámci dnů otevřených dveří, které mají vždy v době těsně před sklizní. Levandule byla krásná, ale lidí mnoho, takže na zmrzlinu a kávu jsme si popojeli do Roudnice nad Labem do vynikající rodinné cukrárny Dortletka.

 


INSPIRUJTE SE NAŠIMI TIPY A NAPLÁNUJTE SI SVŮJ PŘÍŠTÍ VÝLET ČI DOVOLENOU S RODINOU