Po medvědích tlapkách: Trasy, které zvládnou i děti, vás zavedou na nejkrásnější místa Beskyd

V samém srdci Moravskoslezských Beskyd leží 4 vesnice: Ostravice, Malenovice, Nová Ves a Čeladná. Nespojují je jen krásné výhledy ale také značené trasy. Nehledejte ale známou turistickou značku, tady vás povedou barevní medvídci. Vydejte se do kouzelné beskydské krajiny po jedné ze šesti tras, každá má svého zvířecího maskota. 

Mírné převýšení, mnoho záchytných bodů a zvířecí průvodci zaručí, že je zvládne každý výletník. Trasy navíc není nutné projít v celkové délce, u každé jsou uvedeny možnosti zkrácení. Takže výlet snadno přizpůsobíte věku děti i aktuální náladě.

 

ZAJÍC - zelená stezka

Zelené tlapky spojují dvě známá turistická centra Beskyd - Čeladnou a Ostravici. Trasa vede po asfaltovém povrchu a zpevněných cestách, takže je dobře sjízdná  i s kočárkem. Nečekají vás hluboké lesy ani žádné velké stoupání, ale užijete si výhledy z luk a polí do okolní krajiny.

Celková délka:
11,4 km

Co uvidíte?
Mlékárnu Čeladenka s domácími produkty (mléko, tvaroh, sýry, zmrzlina), řeku Čeladenka s pstruhy, úbočí hory Smrk, památný tis Na Pasekách

mapa a možnosti zkrácení trasy

 

LIŠKA - oranžová stezka

Projděte se po stopách slezského barda, básníka Petra Bezruče, který si tento kousek Beskyd zamiloval. Navštívit můžete i jeho srub. Uvidíte nádherné peřeje řeky Ostracice i husté lesy na Skalce a okolo Sepetné. Cestou narazíte na klasickou místní hospůdku i moderní golfový areál. 

Celková délka:
15,6 km

Co uvidíte?
Srub Petra Bezruče, Peřeje na řece Ostravici, kamenný vrchol Skalka, výhled na Lysou horu

mapa a možnosti zkrácení trasy

 

MEDVĚD - žlutá stezka

Žlutá trasa vás zavede do míst, kde zbojník Ondráš verboval chlapy z chalup a říkal jim, jak je zbojničina výhodné řemeslo. A možná, že v některé z jeskyní, kterými je Lysá hora prošpikována, objevíte Odrášův poklad, který se tu podle legend ukrývá. Žlutá tlapková trasa vám ukáže i jednu z nejhezčích vyhlídek, kterou ale mnoho turistů nezná. Leží totiž mimo běžně značené turistické trasy, takže vás sem zavede jen symbol medvědích tlapek a vyšlapaná pěšina. 

Celková délka:
14 km (17,6 km se všemi odbočkami)

Co uvidíte?
Vyhlídku na Ondrášově (Medvědí) skále, Satinské vodopády, Kostel Sv. Ignáce z Loyoly v Malenovicích. Mezi Zbujem a památným Tisem nad Chatou pod Lysou nejdete naučnou stezku s obrázky místních živočichů a rostlin.

mapa a možnosti zkrácení trasy

 

ČÁP - černá stezka

Nenáročná stezka vede lesními zákoutími podél říčky Satiny, přes část obce Malenovice až na letiště ve Frýdlantu nad Ostravicí. Cestou narazíte na možnosti občerstvení, dětská hřiště a najdete zde i jízdárnu.

Celková délka:
11,6 km

Co uvidíte?
Kostel sv. Ignáce z Loyoly, rybník TOJO, říčku Satina, letiště Frýdlant nad Ostravicí a můžete narazit i na čápy, kteří žijí v okolí Nové Vsi

mapa a možnosti zkrácení trasy

 

KRKAVEC - červená stezka

Řeka Ostravice bývala už ve středověku přirozenou hranicí mezi Moravou a Slezskem. „Ostravica – hranica,“ pamatují si ještě dnešní senioři jasnou poučku: co bylo na pravém břehu řeky, leželo ve Slezsku, lidé na levém břehu mohli říkat, že žijí na Moravě. Červená trasa vás vezme na oba břehy řeky

Celková délka:
15 km

Co uvidíte?
Přehradu Šance, koupaliště Sluníčko, jedinečné výhledy do údolí i na Lysou horu a Smrk

mapa a možnosti zkrácení trasy

 

JEZEVEC - modrá stezka

Takový pohled na Beskydy a na vesnice v podhůří, jaký je z Ondřejníku, najdete málokde. Ondřejník je samostatná hora, údolím oddělená od hlavních hřebenů Beskyd a díky tomu umožňuje, aby se turisté právě na onen pás beskydských hor podívali pěkně z odstupu. Modré tlapky vám tento dechberoucí výhled ukáží.

Celková délka:
15 km

Co uvidíte?
Kapli sv. Antonína Paduánského na Ondřejníku, vrchol Skalka, Areál Opálená s ovečkami a možností půjčení koloběžky nebo buginy, roubenku Ondřejníček

mapa a možnosti zkrácení trasy