Pevnost poznání v Olomouci: Zábavná interaktivní historie i věda

Pevnost poznání není žádné nudné muzeum, historii města Olomouc, vědu i techniku tu představují tak poutavým způsobem, že budete mít problém dostat děti zpátky domů. Tohle interaktivní muzeum používá slogan "Dotkněte se vědy" a je opravdu pravdivý, vše si tu osaháte a vyzkoušíte. Podívejte se na zážitky z návštěvy, které pro  nás sepsala Katka Osičková z blogu Mama-live.

Máme rádi výlety za poznáním, takže lesy si vybíráme takové, kterými vedou naučné stezky, a ve městech jsme si oblíbili interaktivní muzea a vědecká centra. V zimě jezdíme na hory pravidelně pod Praděd a odtud je to jen hodinku do Olomouce. Naším cílem byla Pevnost poznání a už podruhé jsme byli naprosto nadšení. Interaktivní muzeum vědy spadá pod Univerzitu Palackého a je moc fajn, že se tu pohybuje spousta informovaných studentů, kteří neváhají poradit, pomoct, předvést a pobavit (samá péčka v té PP :-D) - naposledy jsme se na dost dlouho zasekli u studenta Honzy, který obsluhoval 3D tiskárnu a ten měl jistě radost, že má tři malé pomocníky :-D 

Pevnosti poznání charakterizuje naprosto výstižně "Věda a dobrodružství na výjimečném místě" a "Dotkněte se vědy" - nachází se totiž v unikátní historické stavbě, která za Marie Terezie sloužila jako dělostřelecký sklad. Před pár lety se ale změnila v ráj pro všechny nadšence do vědy a techniky, kteří rozhodně nestojí před vitrínou, ale všechno si mohou osahat - a rozhodně není podmínkou mít sebou malé děti. Dostanete se sem buď pěšky přes Bezručovy sady nebo nechte auto u univerzity, u Rozária, a kousek to dojdete. 

Co byly nej zážitky pro naši rodinu? 

Já miluju hlavolamy a v piškvorkách jsem nemilosrdný soupeř. A pak je tu můj oblíbený úsek s obřím hmyzem, kde se pokaždé leknu, až nadskočím :-D Můj muž je nadšenec do poznávání, ten se tu zasekne u kdečeho. Nejvíc oceňuje, že je možné si tu mnoho pokusů s pomocí studentů vyzkoušet. Věda v praxi hravou cestou, to je nej!

Pro sedmiletou Barunku to jsou určitě mikroskopy, byla naprosto nadšená. Čtyřletý Honzík má rád převlékání do historických vojenských uniforem a u nabíjení děla by strávil několik hodin. A sedmiletý Lukášek se našel u rébusů a lámal si svoji blonďatou hlavičku.

Pevnost poznání nabízí čtyři bohaté expozice:

Věda v pevnosti aneb Dějiny, jak je neznáte: Oblečete si historické uniformy a poznáte Pevnost v době, kdy sloužila dělostřelectvu. Ale rozhodně nečekejte bichle plné informací,  naopak se vše dozvíte prostřednictvím komiksu, počítačových animací nebo si sami zkusíte, co to obnášelo nabít dělo. A čeká vás tu spousta hádanek a dřevěných hlavolamů.

Živá voda: Ano, tady jsem se lekla jako už dlouho ne a nebudu vás o ten adrenalin připravovat :-D Najdete tu živočichy v nadživotní velikosti, prohlédnete si vše pod lupou nebo v mikroskopu, v podmořské jeskyni zůstanete zírat s pusou otevřenou. Je to nádhera! 

Rozum v hrsti: Tady sídlí mozek a není to žádné ořezávátko, ale osmimetrová maketa! A kromě toho je taky gyroskop, který vyzkoušel můj muž (měl totiž pocit, že má natrénováno z leteckého muzea, ale nablít do helmičky si můžete, i když jste zkušení :-D), najdete tu i různé hlavolamy a mega piškvorky.

Světlo a tma: Všechno, co jste se kdy chtěli dozvědět o světle a báli jste se zeptat! My jsme si tu udělali i světelný otisk ruky a nakonec experimentovali s plyny. A pak jsme se ši prospat do planetária, tedy děti prohlížet na stropě příběh, a my velcí jsme si odpočinuli na velkých polštářích. Věda je vyčerpávající :-D .

Do centra moravské metropole je to z Pevnosti pak příjemná procházka, takže nemusíte smutnit, že přímo v ní není moc možností občerstvení (je tu automat na drobné pochutiny) - naopak si po nášupu vědeckých poznatků dejte za odměnu třeba populární hrancle Faency fries.

Recenzi z Pevnosti poznání pro nás připravila Katka Osičková z blogu Mama-live.