5 nejkrásnějších železničních tratí v ČR: Vezměte děti na výlet vláčkem

Nemusíte se vydávat na Transsibiřskou magistrálu nebo jinou světoznámou trať, abyste zažili dobrodružství na kolejích. Objevte 5 nejkrásnějších železničních tratí v ČR, kochejte se výhledem na krajinu za okny a přemýšlejte, co podniknete v cíli.

Posázavský pacifik

Trasa č. 210: Praha – Vrané – Čerčany (trať číslo 210)
Délka: 92 km

Trasa č. 212: Čerčany – Kácov – Světlá nad Sázavou 
Délka: 91 km

Hrad Český ŠternberkZdroj fotky: www.hrad-sternberk.cz

Posázavský pacifik začali říkat tratím č. 212 a 210 trampové, které tyhle linky odvážely ze všednodenní reality za přírodou a dobrodružstvím. Projeďte si i vy krásnou krajinou kolem řeky Sázavy. Tahle lokalita je navíc plná hradů, zámků a dalších výletních cílů. Navštivte třeba hrad Český Šternberk, pivovar Velké Popovice nebo Sázavský klášter a jeho zahrady. Kolem řeky Sázavy je také mnoho kempů a tábořišť, tak zabalte stan, spacáky a vzhůru za dobrodružstvím jako trampové.

 

Osoblažská úzkokolejka

Trasa: Třemešná ve Slezsku – Osoblaha
Délka: 20 km

Osoblažská úzkokolejkaZdroj fotek: www.osoblazsko.com

Projeďte se po pravděpodobně nejklikatější trati v celé ČR. Během 20 km tu projedete 102 oblouků. Rychlost nepřekročí 40 km za hodinu, takže se budete nerušeně kochat okolní krajinou. Co podniknout s dětmi v okolí této železniční trati? Jen půlhodiny chůze ze zastávky Liptaň to budete mít k bludnému balvanu, který sem pravděpodobně před 800.000 lety doputoval s ledovcem z jižního Švédska. Ve Slezských Rudolticích stojí za návštěvu zámek, kterému se v době jeho největší slávy říkalo Slezské Versailles.

 

Jindřichohradecká úzkokolejka

Trasa: Obrataň - Jindřichův Hradec – Nová Bystřice
Délka: 79 km

Jindřichohradecká úzkokolejkaZdroj fotek: www.jhmd.cz

Historické úzkokolejky tu dodnes slouží svému původnímu účelu, každý den přepravují osoby i náklady. Současně jsou i významnou technickou památkou a oblíbeným turistickým cílem, proto tu během letní sezóny pravidelně jezdí parní vlaky. Pro děti bude vlak s kouřícím komínem určitě velkým zážitkem. Domovskou stanicí je Jindřichův Hradec, z kterého vyjíždí vlaky do Nové Bystřice (33 km, 12 zastávek) a do Obrataně (46 km, 19 zastávek).

Společnost Jindřichohradecké místní dráhy, a.s. provozuje ve městě i kavárnu Kolonial Coffee s výbornými dorty a zákusky

Kolonial CoffeeZdroj fotek: FB Kolonial Coffee

 

Údolí Berounky

Trasa: Beroun - Rakovník
Délka: 87 km

Hrad KřivoklátZdroj fotky: www.hrad-krivoklat.cz

Trať vede malebnou přírodou kolem řeky Berounky, Užívejte si výhledy z oken vystupte třeba ve stanici Křivoklát, ke stejnojmennému hradu to budete mít jen půl kilometru pešky. Po prohlídce Křivoklátu se vydejte do křivoklátských lesů, které byly tradičním místem lovu a rekreace českých králů. Přímo u hradu začíná modrý okruh Bednářské stezky. Vede k rekreačně naučnému areálu Křivoklát s velkým lesním hřištěm pro děti. Vstup je zdarma. 

Rekreačně naučný areál Křivoklátsko Zdroj fotek: www.lpkrivoklatsko.cz

 

Pražský Semmering

Trasa: Praha-Smíchov – Hostivice – Rudná u Prahy
Délka: 37 km

Pražský motoráček na trase Pražský SemmeringZdroj fotek: www.pid.cz

Dráha mezi nádražím Praha-Smíchov a Rudnou u Prahy přes Zličín a Hostivici dostala už při svém vzniku přezdívku Pražský Semmering. Proč? Název je spojený se známou rakouskou tratí v Alpách, která vede pod horským sedlem Semmering. Pojem „Semmering“ se postupem času stal synonymem pro všechny odvážně projektované tratě na celém světě a to tahle pražská bezesporu je. O víkendech a ve vybrané svátky tu jezdí výletní Pražský motoráček.

Trasa Pražského motoráčku začíná na pražském Hlavním nádraží a krátce po odjezdu vás čekají nádherné výhledy na Pražský hrad, historické centrum Prahy i Vyšehrad. Vlak projíždí přes vysoké viadukty nad unikátní přírodou Prokopského údolí, pokračuje kolem Dívčích hradů, přes vilové čtvrti Košíře, Cibulka a končí ve stanici Praha - Zličín. Projet se tu můžete i ve všední dny, jezdí tu linka S65 z Prahy do Rudné u Prahy