Do Luhačovic s dětmi - tady se zabavíte i s těmi nejmenšími

Připravte si alespoň tři dny, nudit se tu nebudete

Kouzelné a romantické, tak bychom mohli popsat lázně Luhačovice ve Zlínském kraji. Nejsou to však pouze lázně, vyhlášený pramen Vincentka a jedno z nejčistších ovzduší v Česku, ale také nádherná příroda s nespočtem procházek a výletů a spousta kulturních i společenských akcí. S dětmi se tu ale rozhodně nudit nebudete. Naopak! My jsme tu strávili tři dny a ty byly nabité od rána do večera. 

 

Ubytování pro rodiny s dětmi v Luhačovicích

Na doporučení jsme se ubytovali v Penzionu Sonáta, který má kompletní vybavení pro pobyty s dětmi - a to i pro ty nejmenší. Preferujeme menší ubytování, ve kterých si děti mohou hrát v herničce a zároveň tu budou mít veškeré zázemí. Penzion Sonáta je navíc jen pár kroků od lázeňské kolonády, ale přesto ve velmi klidné ulici. Je tak ideálním výchozím bodem pro objevování Luhačovic. S pejskem a malou uličnicí nás tu navíc přivítala usměvavá paní recepční, což na nás udělalo hned na začátku skvělý dojem.

Posedět venku se dalo na venkovní terásce a pro nás naprosto kouzelná byla hernička. Tu jsme museli nezbytně navštívit před i po snídani (a i před večeří), protože naší princezně se tu neskutečně líbilo. Dostat ji odsud ven byl velký oříšek.

Pokoj jsme měli hned v 1.patře, do kterého se bočním vchodem dalo vyhopsat po pár schodech i s kočárkem (popřípadě je zde plošina pro invalidy). Pokoje v Penzionu Sonáta jsou koncipované jako apartmány a připraveni tu jsou jak na dětské tak i na psí návštěvníky. Pro děti byla v kuchyni připravená dětská židlička, v ložnici postýlka a na požádání jsme dostali i redukci na wc. Mile nás překvapilo, že i pejsek tu měl připravenou misku a dobrůtku na přivítanou.

 

Na výlet do Luhačovic

Protože jsme milovníci dobré kávy, před prvním výletem jsme navštívili Jizbu - kavárnu s vlastní pražírnou a obchůdkem. Právě v něm si můžete koupit kromě kávy i místní keramiku s folklorními motivy.

Do Luhačovic jsme jeli ze Středočeského kraje a po té dlouhé cestě bylo potřeba nechat vyběhat obě holky - jak tu lidskou, tak tu psí. Udělali jsme si proto procházku kolem “mini” naučné stezky Království rozhleden a narazili na krásné hřiště s námořní tematikou. Psí slečna se zatím vykoupala a napila v řece a malá využila všechny atrakce do libosti, od houpaček po zip line, kolotoč, loď i stěžeň se žebříky.

V sezóně zde pravidelně jezdí lázeňský autovláček k přehradě (i zpět). Toho jsme se rozhodli využít, sbalili jsme se a došli kousek k zastávce. Kvůli tomu, že byl víkend a krásné jarní počasí, jsme se jen tak tak se psem i kočárem vešli. Ale vyšlo to! Cesta autovláčkem trvá cca 20 minut. Projíždíte Luhačovicemi a Pozlovicemi, kocháte se a z reproduktoru vám paní popisuje místa, která míjíte. Vystupuje se u hřiště, takže zábava na další půl hodinu byla zajištěna.

Přehradu jsme si pohodovou chůzí celou obešli. Po cestě jsme narazili na menší lanový park Pirátská zátoka. Ten je určený pro děti až od tří let, tak jsme se aspoň podívali na všechny jeho části. Hned u Pirátské zátoky je i občerstvení a posedět se tu dá ve stínu stromů - v létě tu aspoň nebude takové horko. Po obhlídce jsme se už vydali zpět ke kolonádě a do penzionu. Procházka kolem přehrady měla celkem nějakých 6 kilometrů a byla celou cestu po asfaltové cestě, takže ideální i pro kočárek, odrážedla a další dopravní prostředky.

Na kolonádě to opravdu žilo a na každém rohu tam hrála hudba. My jsme si samozřejmě nezapomněli dát teplou lázeňskou oplatku a ochutnat místní prameny, včetně nejznámější Vincentky.

 

Skvělé snídaně v Luhačovicích

Druhý den nás hned ráno nadchla snídaně. I přesto, že pokoje v penzionu Sonáta jsou koncipované jako apartmány, se snídaněmi si hlavu opravdu lámat nemusíte. Tady nás snídaně prostě dostaly - teplý i studený bufet a spoustu regionálních pochoutek a produktů jako je třeba káva z místní pražírny, ovocné 100% šťávy Ovocňák, který sídlí nedaleko Luhačovic, domácí pomazánky či domácí kváskový chléb.

To vše bylo krásně naservírované v keramice s místním folklorními prvky. Velkým plus pro nás byla i část s dětským plastovým nádobím, bryndáčky, skleničkami a knížkami. Když paní recepční zahlédla, že snídaně u naší malé není na aktuálním programu, přinesla nám svačinový pytlík a mohli jsme jí zabalit jídlo s sebou.

 

Na výlet po okolí Luhačovic

Po skvělé snídani jsme už mohli vyrazit na další výlety. Měli jsme v plánu objevovat přírodu v Luhačovicích a okolí. Pokud se nebojíte vlků a rádi prolézáte hradní ruiny, je ideální zastávkou Pivečkův lesopark. Malý okraj lesa ve Slavičíně je plný dřevěných soch zvířat. Je tu i dětské hřiště a hrad. A vše si tu můžete vyzkoušet a prolézt. U nás na plné čáře zvítězil hrad a strávili jsme tu příjemné dvě hodinky.

Pak jsme popojeli do Bojkovic, kde jsme si nedaleko Tillichova náměstí dali oběd. Psí slečna se vykoupala v Olšavě a ta naše ve fontánce. Nakonec se před odpoledním šlofíkem úplně odrovnala na vedlejším hřišti se zip line, houpačkami, prolézačkami a tartanovými zvířátky.

Hlavním vrcholem výletního dne byl výstup na rozhlednu Na Skalce přes Mazálkovu vyhlídku a dveře. Všude do okolí jsme měli krásné výhledy. A to i přesto, že jsme byli ve výšce “pouze” 492 m.n.m.. Cesta z Bojkovic a zpět vede po polní cestě, ale s terénním kočárkem se dá lehce zvládnout. Má přibližně 6 km tam i zpět. Když však zaparkujete přímo pod Mazálkovou vyhlídkou u letiště, ušetříte nějaký kus cesty a hlavně se vyhnete frekventované silnici. Polní cesta z Bojkovic je zatarasena výběhem s kravami a býkem.

Větší část výstupu malá princezna prospala, a tak po návratu potřebovala ještě nějaké pestré vyžití. Psí slečna zůstala po takovém množství pohybu zaslouženě odpočívat na pokoji a my jsme se od ubytování vydali asi 400 metrů do kopce k hřišti u hotelu Ambra. Je zde i posezení, takže si můžete dát něco na zub či se osvěžit. Pro děti je tu opravdu velké vyžití - zip line, velká i malá skluzavka, velké i malé prolézačky, houpačky, lezecká stěna. Ani nemusím říkat, že po takovém dni jsme večer všichni padli do postelí a spali jak miminka.

 

Když v Luhačovicích prší, hurá na plovárnu!

Poslední den našeho pobytu v Luhačovicích se zhoršilo počasí. Ráno jsme malou nechali vyblbnout se v penzionu v herně. Po opět fantastické snídani jsme se rozhodli jít do 100 metrů vzdálené městské plovárny. Mají tu kromě klasického plaveckého i dětský bazén pro děti do 10 let. Navíc tu je i zážitkový bazén, whirlpool nebo parní kabina. 

Před cestou zpátky domů jsme samozřejmě ještě doplnili zásobu lázeňských oplatek a suvenýrů.

 

Luhačovice hodně lidí zná jako klidné lázeňské město a má je spojené zejména s vyžitím pro seniory. My ale můžeme potvrdit, že i rodiny s dětmi si tu najdou to své - díky spoustě možností ve městě samotném, ale i krásným pohodovým výletům po okolí. Ubytování, které je na pobyty s dětmi plně připraveno, můžeme s klidem doporučit v Penzionu Sonáta.

 

Podívejte se i na další naše tipy na výlety a návštěvy aktivit.