Jeseníky s dětmi: Tyhle výlety si užije celá rodina

Kam při dovolené v Jeseníkách na hrad, za zvířátky nebo na hřiště? Sedm důkladně otestovaných tipů má pro vás Katka z blogu Brněnská máma. Strávila s rodinou týden na chalupě nedaleko Rýmařova. A kam vyrazili na výlety?

Do středověku na hrad Sovinec

Náš první výlet směřoval na hrad Sovinec, pravidelně tu totiž o víkendech pořádají různé historické akce, my si například užili dobové souboje, divadlo pro děti, řemeslné dílny, kejklířská vystoupení i jízdu na koni. Ale i v běžných dnech stojí hrad Sovinec rozhodně za návštěvu.

Hrad si lze projít volně bez průvodce, případně můžete využít komentované prohlídky nebo s dětmi zvolit prohlídku pro práčata – malé děti. Na konci dětské prohlídky na děti čeká truhla s odměnou. Rozhodně doporučuji navštívit také hradní věž, kterou máte v ceně vstupného. Výhled z věže stojí za to. Hrad je v sezóně otevřený každý den kromě pondělí. Seznam připravovaných akcí najdete na webu hradu Sovinec.

 

Z Karlovy Studánky na Praděd a zpět

Při návštěvě Jeseníků nelze vynechat výlet na nejvyšší horu Moravy – Praděd. Rodiče jistě potěší, že se na vrchol dostanou pohodlně i s kočárkem, vede sem totiž asfaltka. My započali náš výlet v lázních Karlova Studánka, odkud jsme se nechali autobusem vyvézt na zastávku Ovčárna. Případně můžete jet autobusem také z parkoviště Hvězda. Komu se nechce autobusem, může na Ovčárnu vyjet vlastním autem, ale dost si připlatí. Z parkoviště na Ovčárně je to na Praděd 3.7 km, celou trasu zvládnete s kočárkem, na vrcholu doporučuji zajít do restaurace v budově vysílače a dát si luxusní svíčkovou.

My tentokrát nechali kočárek doma, při cestě zpět jsme totiž odbočili u chaty Barborka a vydali se Naučnou stezkou Bílá Opava zpět dolů do Karlovy Studánky. Trasa je dlouhá šest kilometrů, prochází těsně kolem vodopádů a patří jistě k nejkrásnějším, ale také nejnavštěvovanějším trasám v Jeseníkách. Trasa vede po můstcích, žebřících, lávkách a je poměrně náročná, s malými dětmi jedině v nosítku a chce to určitou dávku zdatnosti. Šestiletá dcera už neměla problém trasu zvládnout sama.

 

Na rozhlednu a úžasné hřiště do Nové Vsi

Toto je naprosto pohodový výlet. Přímo k rozhledně v Nové Vsi lze přijet autem, je tu bezplatné parkoviště. Kdo by si chtěl dát do těla, může přijet po cyklostezce na kole nebo i s kočárkem. Rozhledna je vysoká 31 metrů, má šest pater a tvoří ji šestiboký betonový tubus obložený modřínovým dřevem. Vyhlídková plošina leží ve výšce 27,5 metrů nad zemí a vede na ni 160 schodů. Na rozhlednu se platí symbolické vstupné. V pondělí a úterý má rozhledna zavřeno.

Přímo pod rozhlednou se pak nachází naprosto parádní nové dětské hřiště. Na děti tu čeká dřevěná pevnost, houpačky, lanové průlezky, skluzavky, domeček. Zábava určitě aspoň na hodinu. U rozhledny se také nachází bezva restaurace – Chata Na Vyhlídce. Otevřeno je v sezónu od středy do neděle a vaří tu opravdu výborně a za příznivé ceny.

 

Za koupáním do přírodního biotopu Paseka

Počasí jsme měli na horách vskutku horké, tak jsme se jeden den zajeli zchladit do přírodního biotopu Paseka. Otevřeno je tu v prázdninové sezńě každý den od 10 do 19 a za pár korun si tu užije celá rodina příjemných vodních radovánek. Čeká vás koupání bez chemie v krásné přírodě a s moderním zázemím včetně občerstvení – doporučuji dát si frappé a grilovaný hermelín.

Z atrakcí tu najdete dlouhý tobogán, skluzavku a pro děti moc pěkné námořnické dětské hřiště. Ke koupání lze využít prostorné dětské brouzdaliště, přechodovou část s vodou jen po kotníky a pak velký hlavní bazén pro plavce. Za mě jedno z nejkrásnějších koupališť, které jsem navštívila.

 

Krásnou stezkou na Rešovské vodopády

Z parkoviště u restaurace Rešov jsme vyrazili po cestě dlouhé 1,5 km k největšímu vodopádu Nízkého Jeseníku. Trasa není vhodná pro kočárek, jedni kamarádi ji sice projeli, ale byla to opravdu makačka. Já rozhodně doporučuji nosítko. Rešovské vodopády pro mě byly velkým překvapením.

Jsou opravdu nádherné, děti si užily cákání ve vodě, přelézání kamenů, stavění hrází. Vodopády tvoří asi dvě stě metrů dlouhá, zhruba deset metrů široká kaňonovitá soutěska, nejvyšší vodopád měří okolo deseti metrů. Výhled na vodopády tu zabezpečuje dřevěné schodiště a systém mostů. Cestou zpět se připravte na náročnější výkon, půjdete do strmého kopce. V restauraci Rešov si pak za odměnu můžete dát třeba limču či nanuky. Je tu také menší retro dětské hřiště.

 

Lanovkou na Šerák

Chtěli jsme dětem dopřát také jeden výlet lanovkou. Zaparkovali jsme na parkovišti v obci Ramzová a sedačkovou lanovkou jsme se nechali vyvézt na první zastávku Čerňava, odtud jsme po turistické stezce pokračovali na vrchol hory Šerák. Kdo chce šetřit nohy, může se nechat lanovkou dopravit až na vrchol.

Nám přišla lepší kombinace lanovky a horské túry. Cesta na vrchol vede krásnou přírodou, ale určitě patří k obtížnějším terénům, čeká vás trasa po kamenech a kořenech stromů. Na vrcholu však budete odměněni, Chata Jiřího na Šeráku má opravdu výbornou restauraci navíc s krásným dětským koutkem.

Zpátky lze jet opět lanovkou nebo sejít krásnou procházkou kolem Obřích Skal.

 

Za zvířátky do ZOO Olomouc

Dovolená se nachýlila ke konci, při cestě domů do Brna jsme ji zakončili v krásné ZOO Olomouc – Svatý Kopeček. Největší atrakcí ZOO byl výběh opic, nad kterým procházíte po lanovém mostě.

V ZOO najdete také rozhlednu, spoustu pěkných dřevěných dětských hřišť, velkou dětskou ZOO s obrovským stádem koz a za 80 Kč můžete dopřát dětem časově neomezené řádění v Lanáčku. Po ZOO jezdí také safari vláček

 


Tipy na ubytování i výlety v Jeseníkách