Sázava: Kouzelný svět skla, středověký klášter a ostrov s pirátským hřištěm

Do Sázavy jsme se vydali vlakem. Železniční trasa s tunely a nádhernými výhledy na řeku je už sama o sobě skvělým zážitkem. Od zastávky Sázava - žst. jsme zamířili do Sklářské huti František. Moderní muzeum vás přenese do světa plného barev a lesku. Stálá výstava Cesty skla ukazuje, jak se obyčejné zrnko promění v křehkou skleněnou krásu. Probíhají tu i různé výstavy, kurzy a akce.

Krátkou procházkou jsme od muzea došli na Sázavský ostrov, kde byl příjemný chládek i za parné červnové soboty. Na ostrově se děti určitě zabaví. Je tu obří trampolína (ta byla bohužel od slunce rozpálená k nevydržení), ohrady s kozami a ovečkami i krásné dětské hřiště s pirátskou lodí. Můžete si tu půjčit lodičku a projet se po řece. Funguje tu restaurace a kemp. 

Ve stínu stromů jsme si užili i naší oblíbenou výletní svačinku - ovesné sušenky Emco a jejich výborné ořechové tyčinky

Příjemný stín nás provázel i cestou k Sázavskému klášteru. Lze jít přes město, ale mnohem příjemnější je cesta podél vody po červené turistické značce.

Cestou budete míjet další kemp s občerstvením a možností koupání s výhledem na klášter, takže osvěžení zevnitř i zvenku zaručeno.

V Sázavském klášteře na nás dýchl klid a historie. Můžete si ho prohlédnout v rámci komentované prohlídky, ale my se tentokrát spokojili s volně přístupným nádvořím a zahradou.

Dominantou zahrady jsou základy kostela svatého Kříže, které byly odkryty při archeologickém průzkumu v sedmdesátých letech 20. století.

Pro cestu zpět jsme využili vlak ze stanice Sázava - zastávka. Celá trasa našeho výletu měřila 4,2 km a pohodlně ji jde zvládnout i s kočárky. Plánek je vytvořený v turistické mapě na www.mapy.cz.

 


INSPIRUJTE SE NAŠIMI TIPY A NAPLÁNUJTE SI SVŮJ PŘÍŠTÍ VÝLET ČI DOVOLENOU S RODINOU